20
آوریل

راهنمای خرید سرور VOIP

این مقاله در رابطه با راهنمای خرید سرور VOIP و پاسخ به یک سوال مهم ” سرور مورد نیاز برای نصب و راه اندازی سیستم تلفنی ویپ باید چه مشخصاتی داشته باشد ؟ ” می باشد. همانطور که در مقاله های قبل اشاره کردیم با دو روش می توانیم سیستم تلفنی VOIP را پیاده سازی کنیم.

پیاده سازی سیستم تلفنی ویپ با IPPBX های سخت افزاری :

روش اول استفاده از IPPBX های سخت افزاری بوده که این سیستم ها در قالب یه دستگاه ، دارای نرم افزار سیستم تلفنی تحت شبکه داخلی هستند و بسته به نوع ، مدل و برند تولید کننده آنها ، دارای تعدادی پورت های FXO ، FXS ، E1 و همچنین پورت شبکه LAN و WAN می باشند. این دستگاه ها برای پیاده سازی نیازی به سرور کامپیوتری نداشته و کافیست پیکربندی از طریق نرم افزار داخلی آنها صورت بگیرد.

پیاده سازی سیستم تلفنی ویپ با IPPBX های نرم افزاری :

روش دوم استفاده از IPPBX های نرم افزاری می باشد که برای پیاده سازی آنها ، به یک سرور و یا کیس کامپیوتری نیاز خواهیم داشت. این نرم افزارها بسته به برند آنها ، قابل نصب بر روی سیستم عامل های مختلف می باشند. به عنوان مثال نرم افزارهایی همچون سیستم تلفنی ایزابل و سیستم تلفنی FreePBX بر روی سیست عامل لینوکس پیاده سازی می شوند و  نرم افزاری نظیر 3CX علاوه بر لینوکس قابل نصب و راه اندازی بر روی سیستم عامل ویندوز نیز می باشد.

سرور کامپیوتری voip

و اما پاسخ به سوال. چگونه سرور کامپیوتری مورد نیاز برای سیسم تلفنی VOIP را به درستی انتخاب کنیم ؟

پاسخ به این سوال در گرو بررسی ابعاد پروژه ، قابلیت ها و نیازهای درخواستی از سیستم تلفنی ویپ و بررسی زیر ساخت های فنی و شبکه مجموعه می باشد. سرور انتخابی برای پیاده سازی سیستم تلفنی VOIP می تواند یک کیس کامپیوتر باشد ، یا یک ماشین مجازی بر روی یک سرور. آنچه اهمیت دارد کانفیگ و مشخصات فنی سرور بوده که از میان بخش های مختلف آن ، پردازنده ( CPU ) ، حافظه ( RAM ) ، Hard و منبع تغذیه ( Power ) از اهمیت ویژه برخوردار می باشند.

تعداد تماس های همزمانی سیستم تلفنی و انتخاب کدک های صوتی و تصویری ، به ترتیب تاثیر ویژه ای در میزان RAM و CPU انتخابی شما خواهند داشت. برای پروژه ای با تعداد تماس همزمانی بالا حتما باید RAM با ظرفیت بالا انتخاب کنید و در صورتی که با توجه به پهنای باند شبکه ، تصمیم به انتخاب کدک های صوتی با فشرده سازی بالا نظیر G.729 و یا ILBC می گیرید ، باید از CPU با قدرت پردازش بالاتر هم استفاده کنید. این تصمیمات شما تاثیر مستقیم در کیفیت مکالمات و همچنین پایداری سیستم تلفنی شما خواهد داشت.

ظرفیت Hard به انتخاب شما برای فعال یا غیر فعال کردن قابلیت ضبط مکالمات تلفنی بر روی تماس ها بستگی دارد. اگر تصمیم دارید کلیه مکالمات ضبط شوند حتما از یک هارد با ظرفیت متوسط به بالا استفاده کنید تا پر شدن هارد در روند فعالیت سیستم تلفنی اختلال ایجاد نکرده و همچنین مجبور به تخلیه آن پس از مدت کوتاهی نباشید. از آنجایی که سرور کامپیوتری اختصاص داده شده به سیستم تلفنی VOIP به صورت 24 ساعته روشن و در حال کار می باشد، لذا انتخاب منبع تغذیه ( Power ) از همیت ویژه ای برخوردار است. پس یک منبع تغذیه خوب انتخاب کنید تا سیستم در اثر فعالیت زیاد دچار مشکل نگردد.

اگر علاقمند به یادگیری نصب انواع مرکز تلفن های VOIP و همچنین یادگیری مهارت های فروش سیستم تلفنی ویپ هستید در کلاس های آموزش VOIP ویپ دان شرکت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

امیدواریم مطالب این مقاله از مقالات ویپ ( VOIP ) سایت ویپ دان در رابطه با راهنمای خرید سرور VOIP مورد توجه شما قرار گرفته باشه. جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات ما به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.❤️

سرور کامپیوتری ویپ