24
آوریل

راه اندازی سیستم تلفن VOIP در چهار مرحله

هرگاه تصمیم به راه اندازی سیستم تلفن VOIP گرفتید قبل از اینکه تصمیم خود را عملی کنید حتما از یک مشاور حرفه ای ، با سواد و آشنا به انواع سخت افزارها و نرم افزارهای VOIP مشاوره بگیرید. قطعا یک سیستم تلفنی کارآمد باید متناسب با نیازها ، خواسته ها ، تجهیزات و زیرساخت های شبکه ای و تلفنی موجود در مجموعه شما پیاده سازی گردد.

یک مشاور حرفه ای با بررسی شرایط موجود در مجموعه شما و پس از اطلاع از خواسته ها و نیازهایتان ، هزینه های حدودی راه اندازی سیستم تلفنی VOIP را به شما اعلام کرده و همچنین شما را در انتخاب نرم افزار ، سخت افزار و اجرای زیرساخت شبکه مورد نیاز راهنمایی می کند. پیشنهاد میکنیم درصورتی که با سیستم تلفنی تحت شبکه VOIP آشنایی ندارید قبل از هرگونه اقدام برای راه اندازی این سیستم ، از یک مشاور با سواد و حرفه ای کمک بگیرید.

?در بخش دوم دو راهکار برای راه اندازی یک سیستم تلفن VOIP را به شما توضیح خواهیم داد:

راهکار اول انتخاب مرکز تلفن های نرم افزاری نظیر سیستم تلفنی ایزابل بوده که بر روی یک کیس یا سرور کامپیوتری نصب و راه اندازی می گردند و جهت استفاده از خطوط تلفنی شهری در این نرم افزارها ، دستگاه های مورد نظر با توجه به‌ نوع خطوط به صورت جداگانه خریداری شده و ارتباط آنها با سیستم تلفنی برقرار می گردد.

مرکز تلفن های نرم افزاری به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول نرم افزارهای رایگان هستند که امکان استفاده به صورت رایگان را به شما داده و دست شما را نیز برای برنامه نویسی و ایجاد امکانات جدید باز گذاشته اند.این نرم افزارها معمولا مجموعه ای از امکانات نرم افزاری لازم و کاربردی برای راه اندازی سیستم تلفنی را در اختیار شما قرار داده و کافیست دانش کار با این نرم افزارها را داشته باشید. نظیر freepbx و issabel

راه اندازی ویپ

دسته دوم نرم افزارهای تجاری هستند که این نرم افزارها توسط شرکتهای مختلف تولید شده اند و قابلیت های متنوعی برای پیاده سازی سیستم تلفنی مورد نظرتان در اختیار شما قرار خواهند داد. برای استفاده از این نرم افزارها و امکاناتشان باید آنها را خریداری کرده و هزینه استفاده از آنها را بپردازید. توجه داشته باشید که اکثر این نرم افزارها امکان برنامه نویسی و تولید امکانات نرم افزاری جدید و دلخواه را به شخص شما نداده و برای ایجاد قابلیت های دلخواهتان باید به شرکت تولید کننده نرم افزار درخواست تغییرات دهید و هزینه آن را نیز پرداخت نمایید.

و اما راهکار دوم برای راه اندازی یک سیستم تلفنی تحت شبکه VOIP استفاده از مرکز تلفن های سخت افزاری است که توسط شرکت های مختلف تولید شده اند.این دستگاه ها نیز دارای یک نرم افزار سیستم تلفنی داخلی هستند و با توجه به مدل آنها ، علاوه بر پورت شبکه ، تعدادی پورت های E1 ، FXS و FXO جهت استفاده از خطوط تلفنی شهری و یا گوشی های تلفن آنالوگ در اختیار شما می‌گذارند.این دستگاه ها نیز معمولا خیلی امکان برنامه نویسی و ایجاد امکانات جدید نرم افزاری را به شما نمی دهند.

در پایان توصیه می‌کنیم اگر قصد پیاده سازی یک مرکز تلفن تحت شبکه پایدار و قدرتمند دارید ، ابتدا نیازهای فعلی و آینده مجموعه خود را در نظر گرفته ، سپس با مشاور VOIP خود مشورت کنید و با توجه به شرایط مجموعه و خواسته هایتان ، از بین راهکارهای موجود ، راهکاری مطمئن و درست را انتخاب کنید.

?پیاده سازی یک سیستم تلفنی تحت شبکه VOIP علاوه بر نرم افزار ، نیازمند سخت افزارهای مختلف بوده که هر یک از این سخت افزارها با توجه به راهکار انتخابی جهت پیاده سازی سیستم تلفنی ، نوع خطوط تلفنی و همچنین نیازها و خواسته های شما مورد استفاده قرار می‌گیرند .

پس از اینکه نرم افزار مرکز تلفن تحت شبکه متناسب با خواسته هایتان را انتخاب کردید ، در قدم بعدی باید سخت افزارهای با کیفیت با توجه به نیازهایتان تهیه کنید.

در ذیل به معرفی برخی از این سخت افزارها به صورت کاملا مختصر می پردازیم :

?گوشی تلفن تحت شبکه ( IPPhone )

IPPhone

?گیتوی و یا کارت FXO : به منظور استفاده از خط تلفن شهری آنالوگ در سیستم تلفنی تحت شبکه

گیت وی FXS گرنداستریم

?گیتوی و یا کارت FXS : به منظور استفاده از گوشی تلفن آنالوگ در سیستم تلفنی تحت شبکه

?گیتوی E1 : به منظور استفاده از خط تلفن E1 در سیستم تلفنی تحت شبکه

?مودم Sip Trunk : به منظور استفاده از خط تلفن سیپ ترانک در سیستم تلفنی تحت شبکه

نصب مودم سیپ ترانک

?مرکز تلفن تحت شبکه سخت افزاری

?و دیگر سخت افزارها نظیر هدست ، روتر میکروتیک ، بلندگو تحت شبکه و غیره

در پایان این بخش به شما عزیزان توصیه میکنیم در انتخاب سخت افزارهای مورد نیازتان حتما دقت کنید ، از مشاور VOIP خود کمک بگیرید و از سخت افزارهای با کیفیت و دارای گارانتی معتبر استفاده نمایید.

?در مرحله پیاده سازی ، نصب و راه اندازی سیستم تلفنی VOIP توجه به چند نکته مهم ، لازم و ضروریست :

? نکته اول : پیاده سازی سیستم تلفنی VOIP نیازمند زیرساخت شبکه کامپیوتری بی نقص می باشد. بنابراین اگر زیرساخت شبکه ندارید از مشاور VOIP خود کمک گرفته و نسبت به اجرای آن اقدام کرده و در صورتی که زیرساخت شبکه دارید ، برای رفع نواقص احتمالی آن اقدام نمایید.

راه اندازی شبکه

? نکته دوم : در صورتی که برای نصب و راه اندازی سیستم تلفنی VOIP ، مرکز تلفن های تحت شبکه نرم افزاری را انتخاب کرده اید ، به یک کیس کامپیوتر و یا سرور کامپیوتری احتیاج خواهید داشت. مشخصات فنی این سیستم به تعداد داخلی ها ، تعداد تماس های همزمان ، خطوط تلفنی و نیازمندی ها و خواسته های شما از سیستم تلفنی بستگی دارد ، بنابراین در این قسمت از مشاور VOIP خود بخواهید شما را برای تهیه یک سرور کامپیوتری مناسب راهنمایی نماید.

? نکته سوم : در صورتی که خودتان دانش و معلومات کافی در رابطه با راه اندازی سیستم تلفنی تحت شبکه VOIP ندارید ، هرگز شخصا اقدام به نصب و راه اندازی نکرده و همچنین به افراد غیر متخصص ، بی تجربه و کم تجربه هم اعتماد نکنید.پیشنهاد میکنیم برای نصب و راه اندازی سیستم تلفنی تحت شبکه خود ، از شرکت های دارای رزومه و پیشینه کاری موفق در زمینه پیاده سازی سیستم تلفنی VOIP و یا اشخاص متخصص ، با سواد و دارای دانش کافی کمک بگیرید.

? نکته چهارم : پس از آنکه سیستم تلفنی VOIP شما راه اندازی گردید ، به دلایل مختلف احتمال بروز مشکلات فنی برای سیستم شما وجود خواهد داشت. بنابراین از پشتیبانی سیستم تلفنی خود غافل نشوید تا در صورت بروز نواقص احتمالی ، در کوتاه ترین زمان بتوانید مشکل را توسط پشتیبانی سیستم برطرف نمایید.

گذراندن دوره های آموزش سیستم تلفنی VOIP بدون شک شما را در یادگیری سریعتر و اصولی این سستم تلفنی قدرتمند کمک خواهد کرد. میتوانید در بخش آموزش در منوی سایت از دوره های آموزش VOIP مطلع شوید و اگر قصد دارید یک سیستم تلفنی تحت شبکه VOIP قدرتمند و مطمئن راه اندازی کنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

امیدواریم مطالب این مقاله در رابطه با راه اندازی سیستم تلفنی voip مورد توجه شما قرار گرفته باشه. جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات ما به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.❤️

نصب voip