23
آوریل

با انواع سخت افزار ویپ آشنا شوید

?برای آنکه با انواع سخت افزار ویپ آشنا شوید باید بدانیم پیاده سازی یک سیستم تلفنی تحت شبکه VOIP علاوه بر نرم افزار ، نیازمند سخت افزارهای مختلف بوده که هر یک از این سخت افزارها با توجه به راهکار انتخابی جهت پیاده سازی سیستم تلفنی ، نوع خطوط تلفنی و همچنین نیازها و خواسته های شما مورد استفاده قرار می‌گیرند . پس از اینکه نرم افزار مرکز تلفن تحت شبکه متناسب با خواسته هایتان را انتخاب کردید ، در قدم بعدی باید سخت افزارهای با کیفیت با توجه به نیازهایتان تهیه کنید.

در ذیل به معرفی برخی از این سخت افزارها به صورت کاملا مختصر می پردازیم :

?گوشی تلفن تحت شبکه ( IPPhone ) : گوشی های تلفن تحت شبکه دارای انواع مختلف به لحاظ کاربری نظیر تلفن های کارشناسی ، مناسب برای منشی و مدیریتی و در گونه های مختلف رومیزی ، وایرلس و بی سیم شامل دکت و گوشی می باشد که توسط کامپانی های مختلف تولید می گردند. که در این میان میتوانیم به برندهایی نظیر گرنداستریم ، یالینک ، سیسکو ، اتکام ، پاناسونیک ، اکووکس ، فنویل ، پلیکام ، اچ تک و اسنام اشاره کنیم

تلفن تحت شبکه

?گیت وی FXO و یا کارت FXO : به منظور استفاده از خط تلفن شهری آنالوگ در سیستم تلفنی VOIP مورد اساتفاده قرار می گیرند و به لحاظ تاثیر ویژه این دستگاه در کیفیت تماس هاس تلفنی اهمیت ویژه ای به هنگام انتخاب برند و خرید گیت وی دارند. از مهمترین مشخصه ای که باید مورد توجه قرار بگیرند مژول اکوکنسل است که نقش به سزایی در رفع اکو ، برگشت صدا و نویز به هنگام مکالمه می باشد. برخی از برندهایی که گیت وی FXO تولید می کنند گرنداستریم ، سنگوما ، نیوراک ، یستار ، ساینوی ، اپن وکس ، دینستار و برندهایی که کارت FXO ارائه میکنند سنگوما ، دیجیوم و اپن وکس را میتوانیم نام ببریم.

گیت وی FXO

?گیت وی FXS و یا کارت FXS : به منظور استفاده از گوشی تلفن آنالوگ در سیستم تلفنی تحت شبکه مورد استفاده قرار می گرند. برندهایی نظیر گرنداستریم ، سنگوما ، اپن وکس ، یستار و نیراک تولید کننده انواع گیت وی های FXS با تعداد پورت های مختلف بوده و برندهای دیجیوم ، اپن وکس و سنگوما هم کارت های FXS ارائه می کنند.

?گیت وی E1 : به منظور استفاده از خط تلفن E1 در سیستم تلفنی تحت شبکه استفاده قرار میگیرد. از کاربردهای دیگر این دستگاه برقراری ارتباط بین سانترال آنالوگ نظیر پاناسونیک با سیستم تلفنی ویپ می باشد.

?مودم Sip Trunk : جهت استفاده از خط تلفن سیپ ترانک در سیستم تلفنی VOIP مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به تعداد تماس همزمان خط مدلهایی مختلف با پشتیبانی از 30 تماس ، 60 تماس و 120 تماس همزمان دارد. برندهایی نظیر تاینت و آیتس تولید کننده مودم های سیپ ترانک هستند.

مودم سیپ ترانک

?مرکز تلفن تحت شبکه سخت افزاری ( IPPBX ) : مرکز تلفن هایی هستند که تحت شبکه بوده و دارای تعدادی پورت های FXO ، FXS و E1 هستند و یک نرم افزار سیستم تلفنی داخلی جهت مدیریت تماس ها می باشند.

? هدست ( Headset ) : هدست های ویژه VOIP در انواع دو گوش و تک گوش با رابط های USB ، 3.5mm و RJ9 هستند که برندهایی نظیر گرنداستریم ، Mairdi وVT و Yealink را میتوانیم نام ببریم که هدست تولید می کنند.

هدست گرنداستریم

?روتر میکروتیک ( mikrotik Router ) : از روتر های میکروتیک اغلب برای برقراری ارتبا بین سیستم تلفنی های موجود در دو دفتر مختلف و با ایجاد داخلی بر روی تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرند تا امنیت ارتباط را تا حدی برقرار نماید

?بلندگو تحت شبکه ( Pager )

در پایان این بخش به شما عزیزان توصیه میکنیم در انتخاب سخت افزارهای مورد نیازتان حتما دقت کنید ، از مشاور VOIP خود کمک بگیرید و از سخت افزارهای با کیفیت و دارای گارانتی معتبر استفاده نمایید.

امیدواریم مطالب این مقاله در رابطه با انواع سخت افزار ویپ مورد توجه شما قرار گرفته باشه. جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات ما به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.❤️

سخت افزارهای voip