مرکز تلفن ابری
24
فوریه

مرکز تلفن ابری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

اگر قصد خرید سرویس تلفن ابری دارید تا پایان این مقاله همراه ما باشید. هرگز بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد سیستم تلفنی ویپ و بدون دریافت مشاوره از یک مشاور VOIP متخصص و با تجریه، به حرف های کارشناسان فروش شرکت ها برای راه اندازی سیستم تلفنی ویپ اعتماد نکنید. ما در این مقاله شما را با مزایا و معایب مرکز تلفن ابری آشنا می کنیم و به شما می گوییم که آیا این سیستم تلفنی برای کسب و کار شما مفید خواهد بود یا خیر. پس تا پایان ما را همراهی کنید. ابتدا قصد داریم شما را با تکنولوژی VOIP که سبب به وجود آمدن سرویس تلفن ابری و خط تلفن اینترنتی شده آشنا کنیم.

VOIP چیست ؟

VOIP اختصار Voice Over IP و به معنای انتقال صدا بر بستر شبکه است. این فناوری در دهه 90 میلادی پدید آمد و تحولی بزرگ در سانترال های تلفنی و خطوط تلفنی ایجاد کرد. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی VOIP مرکز تلفن VOIP به جایگزینی قدرتمند برای سانترال های آنالوگ تبدیل شد. خط تلفن اینترنتی و خط سیپ ترانک که از فناوری VOIP برای برقراری مکالمات تلفنی استفاده می کنند نیز جایگزین خطوط تلفنی آنالوگ شدند.

مرکز تلفن ویپ چیست ؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مرکز تلفن ویپ که معادل فارسی IPPBX بوده و با نام سیستم تلفنی ویپ نیز شناخته می شود، نسل جدید سانترال های تلفنی است که امروزه با قابلیت های پرشمار و ده ها برابری، جایگزین سانترال های تلفنی آنالوگ شده است. سیستم تلفنی ویپ وظیفه مدیریت تماس های ورودی، خروجی و داخلی یک مجموعه را بر عهده دارد. برخی از مهمترین قابلیت های سیستم تلفنی ویپ تلفن گویا ( IVR )، صف انتظار مکالمه ( Queue )، صندوق صوتی ( Voice Mail )، امکان ایجاد داخلی روی موبایل، ارائه گزارشات تماس های تلفنی، امکان ایجاد کنفرانس های صوتی و تصویری، امکان برقرای ارتباط تلفنی داخلی بین دفاتر و شعب مختلف یک سازمان، امکان ایجاد بستر دورکاری، ارتباط با نرم افزارهای دیگر نظیر CRM، راه اندازی سیستم پیجینگ، نظرسنجی پس از مکالمه و غیره می باشد.

سرویس تلفن ابری

یک مرکز تلفن ویپ به دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری قابلیت پیاده سازی دارد. مرکز تلفن های ویپ نرم افزاری به دو دسته تقسیم بندی می شوند. نرم افزارهایی که برای راه اندازی، به یک کیس و یا سرور کامپیوتری نیاز دارند تا بر روی آن نصب شده و امکان استفاده از قابلیت های آن فراهم شود. دست دوم نرم افزارهایی هستند که بر روی یک دیتا سنتر میزبانی می شوند و امکان استفاده از قابلیت های آنها، تنها توسط اینترنت و یک مرورگر فراهم می شود. به این دسته از سیستم تلفنی های ویپ، مرکز تلفن ابری و یا سرویس تلفن ابری گفته می شود.

سرویس تلفن ابری چیست ؟

مرکز تلفن ابری بر روی یک دیتا سنتر میزبانی می شود و خدمات و امکانات نرم افزار از طریق اینترنت و بر بستر وب در اختیار کاربران قرار می گیرد. مرکز تلفن ابری که با نام سرویس تلفن ابری هم یاد می شود برای پیاده سازی، نیازمند سرور کامپیوتری سخت افزاری نبوده و با دسترسی به اینترنت در هر نقطه جغرافیایی می توانید به سرویس تلفن ابری خود دسترسی داشته باشید. این سرویس تلفنی اخیرا در ایران نیز توسط برخی از شرکت ها ارائه می شود. مرکز تلفن ابری در کشور های اروپایی و آمریکا با نام Hosted PBX و یا Cloud PBX شناخته می شود. سرویس تلفن ابری تقریبا اکثر امکانات و قابلیت های یک سیستم تلفنی را داشته و این قابلیت ها را شرکت سرویس دهنده به صورت پلن های متنوع در اختیار کاربران قرار می دهد.

مرکز تلفن ابری

کاربرد مرکز تلفن ابری :

سرویس تلفن ابری در حال حاضر با توجه به سطح کیفی موجود این سرویس ها در ایران، اغلب برای کسب و کارهای کوچک با تعداد تماس های بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد. طبیعتا در حال حاضر و با شرایط موجود، این سیستم تلفنی راهکار منطقی و مناسبی برای مدیریت تماس های تلفنی کسب و کارهای متوسط و بزرگ نمی باشد. زیرا کیفیت و پایداری در عملکرد تلفن های این سازمان ها بسیار حائز اهمیت بوده و کوچکترین اختلالی را در تماس های تلفنی خود نخواهند پذیرفت. از طرف دیگر مدیران بسیاری از سازمان ها و کسب و کارها تمایل ندارند که گزارشات تماس ها و مکالمات تلفنی آنها در اختیار یک شرکت دیگر قرار داشته باشد. با چنین شرایطی در حال حاضر راهکار ایده آل برای راه اندازی سیستم تلفنی ویپ برای کسب و کارهای بزرگ، استفاده از مرکز تلفن ویپ نرم افزاری بوده که بر روی سرر کامپیوتری آن سازمان پیاده سازی می گردد. کسب و های کوچک که تمایلی به هزینه کردن برای سیسم تلفنی خود ندارند نیز می توانند از سرویس تلفن ابری استفاده کنند.

مزایا و معایب مرکز تلفن ابری :

اگر بخواهیم در مورد مزایای سرویس تلفن ابری صحبت کنیم شاید بارزترین و مهمترین مزیت آن نسبت به مرکز تلفن ویپ که بر روی یک سرور کامپیوتری درون مجموعه راه اندازی می شوند، عدم نیاز این سرویس به تهیه سرور و تجهیزات شبکه پیچیده برای پیاده سازی آن می باشد. از دیگر مزیت های این سیستم نیز عدم نیاز به افراد متخصص برای نگهداری و پشتیبانی تجهیزات سخت افزاری بوده که این موضوع سبب کاهش هزینه های نیروی انسانی و پشتیبانی می شود.

مرکز تلفن ابری در حال حاضر در ایران برای شرکت های بسیار کوچک با تعداد پرسنل کم وکسب و کارهایی که محلی برای استقرار ندارند و قصد دارند با یک خط تلفن پاسخگوی تماس های تلفنی خود باشند می تواند مناسب باشد. با تهیه این سرویس به راحتی می توانند یک خط تلفن اینترنتی ثابت خریداری کنند . از قابلیت هایی مثل تلفن گویا، صف انتظار مکالمه و غیره بهره مند شود. در حال حاضر سرویس تلفن ابری به هبچ عنوان گزینه مناسبی برای شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ نیست. این سرویس تلفنی به لحاظ قابلیت، کیفیت و پایداری نمی تواند پاسخگوی نیازهای این کسب و کارها باشد.

از نظر امکانات و قابلیت های نرم افزاری، مرکز تلفن ابری برتری خاصی نسبت به مرکز تلفن VOIP نرم افزاری قابل نصب بر روی سرورهای کامپیوتر ندارد و اکثر امکاناتی که مورد نیاز یک سیستم تلفنی برای مدیریت تماس ها می باشد را هر دو سیستم دارند. اما دسترسی به امکانات در مرکز تلفن ابری به صورت ماژولار بوده و شرکت ارائه دهنده خدمات آنرا در قالب ماژول های مختلف در پلن های متنوع ارائه می کند.

یکی از ایرادهای مرکز تلفن ابری محدودیت در تعریف تعداد داخلی های تلفنی است. این سرویس تنها اجازه تعریف تعداد محدودی داخلی تلفنی به شما می دهد. این محدودیت توسط شرکت ارائه دهنده سرویس تلفن ابری در پلن های متنوع تعریف شد است. در واقع در هر پلن انتخابی به تعداد مشخصی می توانید داخلی تلفنی ایجاد کنید.

یکی از مهمترین معایبی که به مرکز تلفن ابری گرفته می شود وابستگی این سیستم به اینترنت است. این بدین معناست که اگر به هر دلیلی اینترنت شما قطع شود، طبیعتا سیستم تلفنی شما نیز قطع شده و تلفن های شما مختل می گردد. دسترسی به سرویس تلفن ابری از طریق اینترنت و مرورگر انجام میشود. قطع اینترنت و کاهش سرعت اینترنت در کیفیت مکالمات تلفنی شما تاثیر گذاشته و سبب قطعی تماس ها و یا بریدگی صدا در حین مکالمه می شود.

از دیگر معایب سرویس تلفن ابری عدم پشتیبانی این سیستم از خطوط تلفن شهری آنالوگ و همچنین سایر خطوط تلفنی غیر از خط تلفنی اینترنتی می باشد. این موضوع سبب می شود تا در صورتی که قصد استفاده از سرویس تلفن ابری را دارید، امکان استفاده از سایر خطوط تلفنی خود را نداشته باشید. اغلب سرویس های ابری موجود در ایران از خط تلفنی اینترنتی برای راه اندازی سیستم تلفنی استفاده می کنند. این خطوط نیز به اینترنت وابسته بوده و با قزع اینترنت نیز این خطوط قطع خواهند شد.

در حال حاضر اکثر شرکت های ارائه دهنده سرویس تلفن ابری، این سیستم را به صورت مادام العمر در اختیار شما قرار نمی دهند. بلکه آن را به صورت ماهانه ، سه ماهه، شش ماهه و یا سالانه در اختیار شما قرار می دهند. پس از اتمام این دوره می توانید آن را تمدید کنید. در واقع شما مالک مرکز تلفن ابری نیستید.

نکته مهم: در صورتی که تصمیم به استفاده از سرویس تلفن ابری می گیرد باید توجه داشته باشید که کلیه مکالمات و جزئیات تماس های شما و سازمان شما در اختیار سرویس دهنده نیز قرار دارد، پس باید دقت داشته باشید سرویس دهنده ای را انتخاب کنید که مطمئن بوده و مجوزهای لازم را نیز برای فعالیت داشته باشد.

راه اندازی تلفن ابری :

برای راه اندازی تلفن ابری و خرید سرویس تلفن ابری ابتدا باید شرکت مطمئن، قابل اعتماد و معتبری را برای خرید این سرویس انتخاب کنید. این شرکت ها مرکز تلفن ابری را به صورت پلن های متنوع با امکانات و قابلیت های گوناگون و اغلب به صورت سه ماهه، شش ماهه و یک ساله ارائه می کنند. قبل از خرید سرویس، علاوه بر بررسی مجوزهای فعالیت شرکت ارائه دهنده خدمات، حتما قابلیت های سیستم، نحوه پشتیبانی و خدمات پس از فروش، نوع خط تلفن اینترنتی و تعداد داخلی های قابل تعریف در سرویس تلفن ابری را بررسی کنید. پس از انتخاب پلن مناسب از سوی شما، شرکت ارائه دهنده خدمات، مرکز تلفن ابری را آماده کرده و نام کاربری، رمز عبور و آدرس ورود به سیستم را در اختیار شما قرار می دهد. اگر شرکت، فروشگاه، سازمان و یا کسب و کار متوسط یا بزرگی هستید و قصد دارید مرکز تلفن ویپ راه اندازی کنید، برای جلوگیری و پیشگیری از متحمل شدن هزینه های سنگین حاصل از انتخاب نادرست، حتما از مشاور VOIP کمک بگیرید تا بدون تعلق خاطر به برندی خاص، بهترین راهکار راه اندازی سیستم تلفنی ویپ را به شما پیشنهاد دهد. ویپ دان آمادگی دارد با ارائه مشاوره های تخصصی VOIP شما را راهنمایی کند.

پشتیبانی سرویس تلفن ابری :

از انجایی که کاربران مرکز تلفن ابری به نرم افزار اصلی دسترسی ندارند و نمی توانند خودشان بسیاری از مشکلات اساسی نرم افزاری را حل کنند، شرکتهای ارائه دهنده این سرویس، خدمات پشتیبانی را که اغلب به صورت تیکتی است به مشترکین خود ارائه می دهند. در صورتی که مشکلی برای سرویس تلفن ابری شما پیش آید تیکتی برای شرکت ارائه دهنده سرویس ثبت می کنید، مشکل را به آنها اعلام می کنید و منتظر می مانید تا مشکلات سیستم شما را رفع کنند.

پشتیبانی ویپ

خط تلفن اینترنتی چیست ؟

خط تلفن اینترنتی خط تلفنی است که از تکنولوژی VOIP برای برقراری مکالمات تلفنی استفاده می کند. این خطوط در حال حاضر توسط تعدادی از شرکت هایی که دارای پروانه FCP از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند، نظیر آسیاتک و شاتل ارائه می شوند. خط تلفن اینترنتی می تواند با یک تماس همزمان و یا بیش از یک تماس همزمانی به مشترکین ارائه شود. اگر خط تلفن اینترنتی بیش از یک تماس همزمانی را پوشش دهد، اصطلاحا خط سیپ ترانک نامیده می شود. خط سیپ ترانک فقط به اشخاص حقوقی نظیر سازمان ها و شرکت ها ارائه می شود. از مهمترین مزیت های خط تلفن اینترنتی امکان جابجایی آن است. این خطوط را به راحتی می توانید به نقاط جغرافیایی مختلف منتقل کنید و از آن استفاده کنید. کسب و کارهایی که مالک محل کار خود نیستند و در فواصل زمانی مختلف امکان جا به جایی محل شرکت و یا فروشگاه آنها وجود دارد، با تهیه این خطوط می توانند نگرانی های حاصل از دست رفتن تماس های تلفتی خود را کاهش دهند. مهمترین عیبی که به خط تلفن اینترنتی گرفته می شود، نیازمند بودن آن به اینترنت است. در صورتی که اینترنت قطع شود کلیه تماس های تلفنی خود را نیز از دست خواهید داد. در در سرویس تلفن ابری اغلب از این خطوط تلفنی استفاده می شود. هر شرکتی موظف است خط تلفن اینترنتی را بر روی اینترنتی که خودش ارائه می کند برای مشترک فعال کند.

خط سیپ ترانک چیست؟

خط سیپ ترانک خط تلفنی است که امکان برقراری بیش از یک تماس همزمانی را بر روی یک خط و یک شماره تلفن ایجاد می کند. خط سیپ ترانک نیز از تکنولوژی VOIP برای برقراری مکالمات تلفنی استفاده می کند. در حال حاضر مخابرات خط سیپ ترانک را در قالب شماره های 5 رقمی و 8 رقمی به مشترکین ارائه می کند. این خطوط حداقل از 30 تماس همزمان پشتیبانی می کنند. یعنی در یک لحظه 30 نفر می توانند با یک خط تماس بگیرند، بدون اینکه بوق اشغالی دریافت کنند. در حال حاضر خط تلفن سیپ ترانک از سوی شرکت مخابرات اغلب بر روی ذوج سیم مسی و فیبرنوری به مشترکین واگذار می شود. این خطوط نیز امکان جا به جایی داشته و می توانید آن را به نقاط مختلف شهر منتقل کنید.

آشنایی با قابلیت های مهم سیستم تلفنی ویپ و مرکز تلفن ابری :

تلفن گویا ( IVR ) ؟

تلفن گویا یکی از قابلیت های پرکاربرد سیستم تلفنی ویپ و سرویس تلفن ابری است که در نقش یک منشی هوشمند، وظیفه اطلاع رسانی خودکار و اپراتوری خودکار را بر عهده دارد. تلفن گویا یک منوی صوتی از پیش تعریف شده بر روی خطوط تلفنی است که مخاطبین به محض تماس با شماره تلفن های یک مجموعه با آن مواجه می شوند. تلفن گویا تماس گیرندگان را با واحد های مختلف آشنا کرده و آن ها را به واحد مورد نظر هدایت می کند. با اطلاع رسانی خودکار نیز اطلاعاتی نظیر ادرس شرکت، ساعات کاری سازمان و پیام های تبلیغاتی را برای مخاطبین پخش می کند. در سیستم تلفنی ویپ می توانید به دلخواه تلفن گویا تعریف کنید و به شماره های مختلف اختصاص دهید. در سرویس تلفن ابری باید بررسی کنید که آیا شرکت ارائه دهنده خدمات به شما اجازه تعریف چند تلفن گویا می دهد یا خیر. با مطالعه مقاله تلفن گویا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این قابلیت کسب کنید.

صف انتظار مکالمه :

صف انتظار تماس از دیگر قابلیت های سیستم تلفنی ویپ است که در سرویس تلفن ابری هم امکان استفاده دارد. صف انتظار مکالمه زمانی کاربرد دارد که تعداد تماس گیرندگان از تعداد اپراتورهای پاسخگو بیشتر باشند. در چنین شرایطی این قابلیت، تماس گیرندگان را در صف قرار داده تا یک اپراتور امکان پاسخگویی پیدا کند. سپس مخاطبین را به اپراتورها وصل می کنند. در سیستم تلفنی ویپ به تعداد دلخواه می توانید صف انتظار مکالمه فعال کنید و آن را به واحدهای مختلف سازمانی نظیر واحد فروش و واحد پشتبانی اختصاص دهید. اما در سرویس تلفن ابری نیز باید پلنی را خریداری کنید که این قابلیت را به شما بدهد. اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد حتما قبل از خرید مرکز تلفن ابری این موضوع را با شرکت ارائه دهنده خدمات در میان بگذارید. برخی از شرکت های ارائه دهنده سرویس تلفن ابری در تعداد افرادی که می توانند در صف قرار بگیرند محدودیت ایجاد می کنند. با مطالعه مقاله صف انتظار مکالمه می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این قابلیت کسب کنید.

داخلی روی تلفن همراه :

از مهمترین قابلیت های سیستم تلفنی ویپ که در سانترال های آنالوگ وجود ندارد امکان ایجاد داخلی روی موبایل است. این قابلیت در سرویس تلفن ابری هم امکان استفاده دارد. برای استفاده از این قابلیت، یک سافت فون بر روی گوشی تلفن همراه نصب می شود و سپس یک داخلی تلفنی بر روی آن رجیستر می شود. در صورتی که یکی از پرسنل شرکت بیرون از مجموعه بوده و گوشی موبایل او نیز اینترنت داشته باشد، امکان تماس تلفنی به صورت داخلی با اعضای داخل شرکت برای او فراهم می شود. مهم نیست در چه نقطه جغرافیایی قرار دارد بلکه در صورت دسترسی به اینترنت در هر مکانی می تواند تماس تلفنی داخلی داشته باشد. همچنین به کمک این قابلیت امکان دسترسی به خطوط تلفنی شرکت از طریق موبایل و سافت فون نیز فراهم می شود. در صورتی که مدیر سیستم تلفنی به شما دسترسی داده باشد می توانید با خطوط تلفی شرکت از طریق سافت فون تماس بگیرید. با مطالعه مقاله داخلی روی موبایل می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این قابلیت کسب کنید.

گزارشات تماس :

این قابلیت کاربردی، ریز گزارشات تماس های تلفنی سازمان را در اختیار شما قرار میدهد. با این قابلیت مبدا و مقصد هر تماسی کاملا مشخص و قابل مشاهده است. در سیستم تلفنی ویپ به راحتی می توایند گزارشات تماسهای تلفنی مجموعه خود را بر اساس شماره داخلی ها، شماره تماس گیرندگان و در بازه ها زمانی مختلف مشاهده و بررسی کنید. این قابلیت در سرویس تلفن ابری هم قابل استفاده است.

ضبط مکالمات تلفنی :

به کمک این قابلیت می توانید تماس های تلفنی داخلی و تماس های تلفنی ورودی و خروجی شرکت خود را در سیستم تلفنی ویپ و سرویس تلفن ابری ضبط کنید. در صورتی که قصد دارید از این قابلیت استفاده کنید حتما باید آن را از طریق تلفن گویا به اطلاع تماس گیرندگان برسانید تا آگاهی داشته باشند که مکالمات تلفنی آنها ضبط می شود. در سیستم تلفنی ویپ می توانید انتخاب کنید که چه داخلی هایی مکالمات تلفنی آنها ضبط شود و برای کدام داخلی ها ضبط مکالمات تلفنی فعال نباشد. در سرویس تلفن ابری اغلب محدودیت هایی در استفاده از این قابلیت وجود دارد. این موضوع را باید قبل از خریداری سرویس با شرکت ارائه دهنده خدمات بررسی کنید. با مطالعه مقاله ضبط مکالمات تلفنی می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ان قابلیت کسب کنید.

اتصال به CRM :

از دیگر قابلیت های سیستم تلفنی ویپ که در سانترال های آنالوگ امکان استفاده از آن وجود نداشت، اتصال به CRM و سایر نرم افزارهای دیگر است. یکپارچه سازی سیستم تلفنی ویپ با CRM سه دستاورد ارزشمند برای کسب و کارها دارد که در ادامه مختصر به آنها اشاره میکنیم. در سرویس تلفن ابری نیز این قابلیت امکان ارائه دارد. اما عملکرد آن و نحوه استفاده از آن را باید از شرکت ارائه دهنده مرکز تلفن ابری جویا شوید. با مطالعه مقاله اتصال سیستم تلفنی ویپ به CRM می توانید اطلاعات بیشتری درمورد این قابلیت کسب کنید.

PopUp تماس های تلفنی : با این قابلیت هرگاه شخصی با تلفن های شرکت تماس بگیرند، سیستم تلفنی ویپ تماس را به سمت CRM می فرستند. در صورتی که اطلاعات تماس گیرنده در دیتابیس CRM موجود باشد یک پنجره باز کرده و آن را برای اپراتور نمایش می دهد. در صورتی که مشخصات وی در CRM نباشد با باز کردن یک پنجره خالی، امکان ثبت مشخصات مشتری را برای اپراتور فراهم میکند.

Click To dial : این قابلیت جذاب به شما اجازه می دهد تنها با کلیک بر روی نام مخاطب در CRM شماره تلفن او گرفته شود و شما فقط گوشی تلفن را بردارید و با او صحبت کنید. در واقع بی نیاز از شماره گیری از روی صفحه کلید گوشی تلفن خواهید شد.

ثبت گزارشات تماس در CRM : با این قابلیت گزارشات تماس هر مشتری در پرونده او ذخیره می شود تا در صورت نیاز به آن مراجعه کنید و از تماس های خود با مشتری مطلع شوید.

نظرسنجی پس از تماس :

با این قابلیت سیستم تلفنی ویپ می توانید به تماس گیرندگان اجازه دهید تا به نحوه پاسخگویی اپراتورها امتیاز دهند و یا علت نارضایتی خود از پاسخگویی را بیان کنند. این قابلیت نقش مهمی در افزایش سطح رضایتمندی مشتریان و بررسی عملکرد اپراتورهای تلفنی دارد. نظرسنجی پس از تماس بر روی سیستم تلفنی ویپ امکان فعال سازی دارد. در سرویس تلفن ابری نیز این قابلیت قابل استقاده است. اما قبل از خرید مرکز تلفن ابری از وجود این قابلیت در پلن انتخابی خود اطمینان حاصل کنید.

صندوق صوتی :

صندوق صوتی که از دیگر قابلی های مرکز تلفن ویپ و مرکز تلفن ابری است، زمانی کاربرد دارد که اپراتور پشت میز خود نیست و امکان پاسخگویی به تماس های تلفنی خود را ندارد. صندوق صوتی به تماس گیرندگان اجازه می دهد تا اگر اپراتور پاسخ نداد برای او یک پیام صوتی بگذارند. اپراتور پس از حضور در پشت میز خود می تواند پیام های صوتی را دریافت کرده و گوش کند. در مرکز تلفن ویپ امکان فعال سازی به راحتی امکان پذیر است. اما در سرویس تلفن ابری قبل از خرید سرویس، این موضوع را بررسی کنید.

مانیتورینگ زنده :

مانیتورینگ آنلاین یک قابلیت جذاب در مرکز تلفن VOIP بوده که امکان مشاهده آنلاین تماس های ورودی، خروجی و داخلی های تلفنی را فراهم می کند. این قابلیت در سانترال های آنالوگ وجود نداشت. مدیران کسب و کارها با این قابلیت می توانند عملکرد تلفنی کارمندان خود را به صورت لحظه ای رصد کنند و از وضعیت تماس های تلفنی مطلع شوند.

تماس گیر خودکار :

تماس گیر خودکار که با نام ارسال پیام صوتی انبوه هم شناخته می شود برای اطلاع رسانی و بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این قابلیت بدین گونه است که یک پیام صوتی را برای نرم افزاری مشخص می کنید. سپس لیستی از شمارهای مد نظر را به نرم افزار اعلام می کنید. تماس گیر خودکار به صورت اتوماتیک با این شماره ها تماس گرفته و پیام صوتی را برای آنها پخش می کند. این قابلیت هم در سیستم تلفنی ویپ امکان فعال سازی دارد و هم در سرویس تلفن ابری می توانید از آن استفاده کنید. اما معمولا این قابلیت به عنوان یک ماژول نرم افزاری از سوی شرکت ها ارائه می شود. به هنگام خرید سیستم تلفنی این موضوع را بررسی کنید.

تماس رایگان از روی سایت :

از این قابلیت بعضا با نام فون وب و یا گفت و گوی آنلاین از روی وب سایت نیز یاد می شود. یه کمک این قابلیت که هم در سیستم تلفنی ویپ و هم در سرویس تلفن ابری امکان فعال سازی دارد، یک دکمه تماس داخل وب سایت خود قرار می دهید و یک داخلی تلفنی به آن اختصاص می دهید. مشتریان شما می توانند با کلیک بر روی این دکمه به صورت رایگان با شما تماس بگیرند. این قابلیت می تواند در جذب مشتری تاثیر به سزایی داشته باشد. قابلیت تماس از روی سایت معمولا به صورت ماژول نرم افزاری ارائه می شود. در صوتی که قصد دارید از این قابلیت استفاده کنید حتما قبل از خرید سرویس آن را با شرکت ارائه دهنده خدمات در میان بگذارید.

تعریف کاربر و گروه کاربران :

با این قابلیت می توانید برای کاربران مختلف، سطح دسترسی به نرم افزار تعریف کنید. برای مثال می توانید تعیین کنید که مدیران سطوح مختلف سازمان به چه بخش هایی ازسیستم تلفنی ویپ دسترسی داشته باشند. برای مثال مدیر فروش به گزارشات تماس تلفنی کارمندان خود دسترسی داشته باشد یا منشی فقط به بخش فکس دسترسی داشته و امکان چک کردن فکس های ورودی و خروجی را داشته باشد. امکان استفاده از این قابلیت در سرویس تلفن ابری نیز وجود دارد. اما به هنگام خرید این سرویس از این موضوع مطمئن شوید.

پشتیبانی از خطوط تلفنی :

همانطور که قبلا اشاره کردیم سیستم تلفنی ویپ از کلیه خطوط تلفنی پشتیبانی می کند. خط سیپ ترانک، خط تلفن اینترنتی، خط تلفن آنالوگ و خط E1 به واسطه سخت افزارهای مختلف به سیستم تلفنی ویپ متصل می شوند. اما معمولا در سرویس تلفن ابری امکان استفاده از همه خطوط تلفنی وجود ندارد. اکثر شرکت های ارائه دهنده مرکز تلفن ابری این سرویس را فقط با خط تلفن اینترنتی ارائه می دهند.

توسعه سیستم با برنامه نویسی :

یکی از قابلیت های جذاب سیستم تلفنی ویپ امکان توسعه آن با برنامه نویسی است. سیتم تلفنی ویپ دارای قابلیت ها و امکانات مختلفی است که می تواند نیازهای کسب و کار شما را بر طرف کند. اما ممکن است شما در کسب و کار خود قابلیتی را به صورت اختصاصی نیاز داشته باشید. در این صورت باید این قابلیت برنامه نویسی و تولید شود. اکثر شرکت های ارائه دهنده مرکز تلفن ویپ با اعلام هزینه و زمان لازم برای تولید قالبیت درخواستی و در صورت موافقت شما، آن را برایتان تولید می کنند. ارائه دهندگان سرویس تلفنی ابری معمولا تمایلی برای انجام این کار ندارد. هر چند که انجام این کار برای آنها میسر است اما به دلیل پیچیدگی های نرم افزاری و مقرون به صرفه نیودن این موضوع برای آنها، معمول تمایلی برای پذیرفتن چنین درخواستی از سوی مشترکین و مشتریان خود ندارند.

ما در ویپ دان آمادگی داریم تا با ارائه مشاوره های رایگان، شما را در راه اندازی یک سیستم تلفنی ویپ قدرتمند راهنمایی و یاری کنیم. با ما ارتباط باشید.

اگر علاقمند به یادگیری نصب انواع مرکز تلفن های VOIP و همچنین یادگیری مهارت های فروش سیستم تلفنی ویپ هستید در کلاس های آموزش VOIP ویپ دان شرکت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

امیدواریم مطالب این مقاله از مقالات ویپ ( VOIP ) سایت ویپ دان در رابطه با مرکز تلفن ابری مورد توجه شما قرار گرفته باشه. جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات ما به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.❤️

سرویس تلفن ابری