21
آوریل

محاسبه پهنای باند VOIP

فرمول محاسبه پهنای باند VOIP چیست؟

یکی از مهمترین عواملی که به هنگام پیاده سازی سیستم تلفنی تحت شبکه ویپ بیش از هر چیزی مورد توجه قرار میگیرد ، کیفیت صدا به هنگام مکالمات تلفنی می باشد. عوامل مختلف سخت افزاری و نرم افزاری در کیفیت مکالمات سیستم تلفنی تاثیر مستقیم دارند. اما حتی در صورتی که زیر ساخت شبکه پایدار بوده و سخت افزارهای مورد نیاز نظیر گوشی های تلفن تحت شبکه ، گیت وی ها ، روتر ها و مودم ها هم از بهترین برندها تهیه شده باشند ، باز یک نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آن چیزی نیست جز پهنای باند !

پهنای باند ( Bandwidth ) ظرفیت ارتباطی شبکه برای انتقال حداکثر مقدار داده از یک نقطه به نقطه دیگر در مدت زمان معین که معمولا یک ثانیه است ، می باشد.

نرم افزارهای مختلفی به صورت رایگان و تجاری هستند که میتوانند یک سیستم تلفنی VOIP را پیاده سازی نمایند. کیفیت صدا در این نرم افزارها شاید بیش از هر چیز دیگری به کدک هایی بستگی دارد که می تواند از آنها پشتیبانی نماید.

کدک ها به بیان ساده ، مشخص کننده پهنای باند ، نوع و میزان فشرده سازی صدا در سیستم تلفنی ویپ هستند. کدک های G.711 ، G.729 ، iLBC از مهمترین کدک های مورد استفاده در VOIP بوده که میزان فشرده سازی صدا در هریک از این کدک ها متفاوت می باشد. برای اطلاع دقیق از کدک ها ، مقاله مربوط به کدک ها را در سایت از این قسمت مطالعه کنید.

حال که با مفهوم کدک و پهنای باند آشنا شدیم به راحتی میتوانیم به دو طریق پهنای باند مورد نیاز برای سیستم تلفنی خود را محاسبه کنید

محاسبه پهنای باند لازم برای مکالمات در سیستم تلفنی VOIP طریق فرمول زیر :

تعداد تماس همزمان * پهنای باند مورد نیاز برای هر مکالمه = پهنای باند لازم برای مکالمه در سیستم تلفنی ویپ

محاسبه پهنای باند لازم برای مکالمات در سیستم تلفنی VOIP با نرم افزار از طریق لینک زیر :

برای مشاهده نرم افزار کلیک کنید

محاسبه پهنای باند ویپ

وارد لینک شوید و در نرم افزاری که مشاهده می کنید به صورت آنلاین با انتخاب پروتکل ، کدک های استفاده شده و همچنین تعداد تماس های همزمان مورد نیاز ، پهنای باند لازم را مشاهده کنید.

امیدواریم مطالب این مقاله از مقالات ویپ ( VOIP ) سایت ویپ دان در رابطه با نحوه محاسبه پهنای باند VOIP مورد توجه شما قرار گرفته باشه. جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات ما به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.❤️

محاسبه پهنای باند VOIP