مرکز تلفن ابری چیست ؟

در اینجا قصد داریم شما را با مرکز تلفن ابری و مزایا و معایب این سرویس آشنا کنیم. اگر قصد پیاده سازی سیستم تلفنی ویپ دارید اما در انتخاب خود مردد هستید تا پایان همراه ما باشید. ما در ویپ دان به شما کمک می کنیم تا یک سیستم تلفنی ویپ قدرتمند و با کیفیت، متناسب با نیازها و زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری سازمان خود انتخاب و راه اندازی کنید.

مرکز تلفن ابری با نام هایی همچون سرویس تلفن ابری، مرکز تلفن Cloud و Hosted PBX نیز شناخته می شود. با ظهور فناوری VOIP در دهه 90 میلادی، نسل جدیدی از مرکز تلفن ها که مبتنی بر این تکنولوژی بودند پدید آمدند. VOIP اختصار Voice Over IP و به معنای انتقال صدا بر بستر شبکه است. این فناوری سبب شد تا مرکز تلفن های آنالوگ که سالهاست آنها را با نام سانترال تلفنی نیز می شناسیم، دستخوش تغییر و تحولی بزرگ شوند. نسل جایگزین این مرکز تلفن ها، سیستم تلفنی ویپ است. مرکز تلفن تحت شبکه ویپ به طرق مختلف امکان پیاده سازی دارد. امروزه شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارها به صورت سخت افزاری و نرم افزاری می توانند یک سیستم تلفنی ویپ راه اندازی کنند.

مرکز تلفن ابری

در این جا قصد داریم شما را با مرکز تلفن ابری که یکی از انواع مرکز تلفن های نرم افزاری به شمار می رود بیشتر آشنا کنیم. مرکز تلفن ابری یک سیستم تلفنی ویپ نرم افزاریست که بر روی یک دیتا سنتر میزبانی می شود و خدمات و امکانات نرم افزار از طریق اینترنت و بر بستر وب در اختیار کاربران قرار می گیرد. ابن بدان معناست که اگر انتخاب شما برای راه اندازی سیستم تلفنی VOIP، مرکز تلفن ابری باشد، نیازی به تهیه کیس و یا سرور کامپیوتری ندارید و تنها با دسترسی به اینترنت و ورود به پنل کاربری خود، توانایی استفاده از قابلیت ها و امکانات نرم افزاری که شرکت ارائه دهنده سرویس برای شما فراهم کرده است را خواهید داشت.

سرویس تلفن ابری سالهاست در کشورهای اروپایی و توسعه یافته مورد استفاده قرار گرفته است. طی سالیان اخیر این سرویس تلفنی در ایران نیز توسط برخی از شرکت ها ارائه می شود. در صورت استفاده از مرکز تلفن ابری، شما نرم افزاری مستقل و در اختیار خود نخواهید داشت. این نرم افزار توسط شرکت ارائه دهنده سرویس، بر روی یک سرور و یا اصطلاحا دیتا سنتر پیاده سازی شده و به صورت پلن هایی بر اساس بازه های زمانی مختلف ( ماهانه ، سه ماه، سالیانه ) و با قابلیت ها و امکانات گوناگون در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا از آن استفاده نمایید.

مزایا و معایب مرکز تلفن ابری

کاهش هزینه های راه اندازی سیستم تلفنی ویپ در ظاهر یکی از مزایای مرکز تلفن ابری به شمار می رود. همانطور که در بالا اشاره کردیم راه اندازی سرویس تلفن ابری نیازی به سرور کامپیوتری نداشته و نرم افزار بر روی یک دیتا سنتر نصب شده و امکان استفاده از آن به توسط اینترنت فراهم می شود. بنابراین با انتخاب مرکز تلفن ابری فقط هزینه خرید و نگهداری سرور کامپیوتری از جمع هزینه های لازم برای پیاده سازی مرکز تلفن ویپ کسر می گردد.

یکی دیگر از مزایای مرکز تلفن ابری، راه اندازی آن در مدت زمان کوتاه تری نسبت به سایر راه کارهای پیاده سازی سیستم تلفنی ویپ است. شرکت های ارائه دهنده این سرویس تلفنی، در بازه زمانی کوتاهی پنل کاربری و دسترسی های نرم افزار را آماده کرده و در اختیار کاربران قرار می دهند. البته ناگفته نماند که این سیستم تلفنی به خودی خود برای شما کاربرد چندانی ندارد و شما برای استفاده بهینه از آن، به یک خط تلفن اینترنتی نیز نیاز دارید که معمولا پروسه خریداری این خط کمی زمان بر خواهد برد.

قابلیت ها و امکانات نرم افزاری اکثر مرکز تلفن های ابری موجود در ایران، در مقایسه با سایر مرکز تلفن های نرم افزاری رایگان و تجاری قابل نصب بر روی سرورهای کامپیوتری نه تنها بیشتر نبوده بلکه به مراتب کمتر نیز می باشد. قابلیت های این سرویس تلفنی محدود بوده و در صورتی که شما قصد اضافه کردن قابلیت های دلخواه و مورد نیاز کسب و کار خود را به مرکز تلفن ویپ داشته باشید اغلب امکان پذیر نیست، زیرا هم برای ارائه دهندگان سرویس تلفنی ابری مقرون به صرفه نبوده و هم تمایلی به ایجاد تغییر در ساختار نرم افزار خود ندارند.

از آنجایی که کلیه خدمات و مکالمات تلفنی در مرکز تلفن ابری بر بستر اینترنت صورت می گیرد، پایداری و امنیت این سیستم تلفنی همواره مورد تهدید قرار دارد. هر چند تامین امینت سیستم تا حد بسیار زیادی بر عهده شرکت ارائه دهنده این سرویس قرار دارد، اما در هر حال امنیت این سرویس نیز نظیر دیگر سرویس های موجود بستر اینترنت همواره با چالش مواجه است.

وابستگی به اینترنت از مهمترین معایب مرکز تلفن ابری است. در صورتی که اینترنت قطع شود، دسترسی شما به مرکز تلفن نیز قطع می شود. این بدان معناست که با قطع اینترنت سیستم تلفنی شما مختل شده، خط تلفن اینترنتی شما از دسترس خارج شده و کلیه تماس های ورودی و خروجی خود را از دست می دهید. اهمیت این موضوع مهم، زمانی که بخش قابل توجهی از تماس های مشتریان خود را از دست می دهید، مشخص می شود.

زمانی که از سرویس تلفن ابری استفاده می کنید تنظیمات نرم افزار، گزارشات تماس تلفنی و همچنین مکالمات تلفنی شما در صورتی که ضبط مکالمات تلفنی داشته باشید، در اختیار شرکت ارائه دهنده سرویس تلفن ابری نیز قرار می گیرد. این نکته برای مدیران بسیاری از کسب و کارها بسیار مهم و هائز اهمیت است. بنابراین در انتخاب شرکت ارائه دهنده سرویس دقت کنید.

وابستگی به شرکت ارائه دهنده سرویس تلفنی ابری از دیگر معایب این سیستم به شمار می رود. شما در همه حال برای داشتن مکالمات تلفنی خود به یک شرکت واسط وابسته خواهید بود. در صورتی که این شرکت در ارائه خدمات به تعهدات خود عمل نکند و یا در انجام خدمات پشتیبانی کوتاهی کند، شما با چالش بزرگ از دست رفتن مکالمات و اختلال در استفاده از تلفن های خود مواجه خواهید شد.

اگر شما در حال حاضر در کسب و کار خود از خطوط تلفنی آنالوگ شهری، خط E1 مخابرات و یا خطوط سیپ ترانک مخابرات استفاده می کنید و سالها روی این خطوط تلفنی تبلیغات کردید و مشتریانتان از طریق این خطوط با شما در ارتباط هستند، با تهیه سرویس تلفن ابری امکان استفاده از این خطوط را نخواهید داشت، مگر اینکه ارائه دهندگان مرکز تلفن ابری به صورت ویژه این امکان را برای شما فراهم کنند. در حال حاضر اکثر ارائه دهندگان مرکز تلفن ابری، این سرویس را با خط تلفن اینترنتی که توسط شرکت هایی که دارای پروانه FCP از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند ارائه می شود، به کاربران واگذار می کنند.

کاربردهای مرکز تلفن ابری

با توجه ویژگی ها، مزایا و معایب مرکز تلفن ابری که در بالا به صورت مفصل به آنها پرداختیم، این سیستم تلفنی با شرایط فعلی، گزینه مناسبی برای مدیریت تماس های ورودی، خروجی و داخلی سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارهای متوسط و بزرگ نیست. طبیعتا کسب و کارهای بزرگ به یک سیستم تلفنی ویپ قدرتمندی نیاز دارند که امنیت آن در بالاترین سطح حفظ شود، کنترل و مدیریت کامل نرم افزار بر عهده خودشان باشد و امکان دسترسی به مکالمات تلفنی و گزارشات تماس تلفنی سازمان جز توسط خودشان برای کسی امکان پذیر نباشد. سازمان ها و کسب و کارهای بزرگ هرگز ریسک از دست دادن تماس های تلفنی خود بر اثر قطعی اینترنت را نمی پذیرند. تلفن قلب یک سازمان بوده و تماس های تلفنی از اهمیت بسیار بالایی برای این سازمان ها و کسب و کارها برخوردار است.

بنابراین با توجه به عملکرد مرکز تلفن ابری، این سرویس تلفنی بیشتر برای کسب و کارهای کوچک با تعداد پرسنل و تماس های همزمانی کم کاربرد خواهد داشت. کسب و کارهایی که تهیه سرور کامپیوتری برای آنها مقدور نبوده و یا دفتر کار و شرکتی برای استقرار ندارند.