20
آوریل

پروتکل IAX چیست؟

پروتکل IAX چیست ؟ IAX مخفف Inter-Asterisk eXchange بوده و یک پروتکل ارتباطی بومی استریسک می باشد که توسط چند softswitche ، PBX و تلفن های نرم افزاری دیگر پشتیبانی می شود. پروتکل اصلی IAX منسوخ شده و نسخه دوم آن که IAX2 نامیده می شود ، جایگزین آن شده است. پروتکل IAX2 با نظر RFC در فوریه 2010 به عنوان RFC 5456 ا (غیر استاندارد) منتشر شد. پروتکلIAX یا نسخه جدیدآن ، پروتکل IAX2 یک پروتکل VoIP است که می تواند برای هر نوع رسانه جریانی از جمله ویدئو استفاده شود ، اما به طور عمده برای تماس های صوتی IP طراحی شده است. هر دو نسخه از پروتکل IAX توسط مارک اسپنسر ایجاد شده است و بیشتر توسعه در انجمن استریسک انجام شده است.

IAX از یک جریان داده واحد پروتکل دیتاگرام کاربر (UDP) بین نقاط انتهایی برای سیگنالینگ جلسه و بارهای رسانه استفاده می کند. بنابراین فقط از یک شماره درگاه UDP استفاده می کند ، به طور معمول 4569. این ویژگی مزایایی را برای پیمایش مترجمان آدرس شبکه در مرزهای شبکه فراهم می کند ، زیرا پیکربندی فایروال را ساده می کند. سایر پروتکل های VoIP معمولاً از جریان های مستقلی برای سیگنالینگ و رسانه استفاده می کنند ، مانند پروتکل شروع جلسه (SIP) ، H.323 و پروتکل کنترل دروازه رسانه (MGCP) ، که رسانه را با پروتکل حمل و نقل در زمان واقعی (RTP) حمل می کنند.

هداف اصلی برای IAX به حداقل رساندن پهنای باند مورد استفاده در انتقال رسانه است ، با توجه ویژه به کنترل تماس های صوتی جداگانه و ارائه شفافیت ترجمه آدرس شبکه محلی (NAT) در نظر گرفته شده بود که به راحتی می توان در پشت Firewall استفاده کرد.

سیستم تلفنی های ایزابل و FreePBX از این پروتکل پشتیبانی می کنند و معمولا برای برقراری ارتباط بین دو سیستم تلفنی ایزابل بهترین پروتکل ، پروتکل IAX می باشد.

اگر علاقمند به یادگیری نصب انواع مرکز تلفن های VOIP و همچنین یادگیری مهارت های فروش سیستم تلفنی ویپ هستید در کلاس های آموزش VOIP ویپ دان شرکت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

امیدواریم مطالب این مقاله از مقالات ویپ ( VOIP ) سایت ویپ دان در رابطه با موضوع پروتکل IAX چیست مورد توجه شما قرار گرفته باشه. جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات ما به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.❤️

پروتکل IAX