20
آوریل

کدک G.729 چیست ؟

کدک G.729 یک الگوریتم فشرده سازی داده های صوتی narrow-band vocoder-based رایگان است که از طول فریم 10 میلی ثانیه استفاده می کند.نرم انتقال این کدک 8Kb/s است و در سال 1996 معرفی شد. باند گسترده G.729 با G.729.1 نامگذاری می شود که برابر با G.729 با پیوست J می باشد.

زمانی که پهنای باند کم باشد ، کدک G.729 گزینه خوبی برای فشرده سازی داده های صوتی می باشد. در مقابل به دلیل فشرده سازی زیاد مصرف بیشتری از پردازنده ( CPU ) سرور خواهد داشت. استاندارد G.729 با نرخ بیت 8 کیلوبیت بر ثانیه کار می کند ، اما پسوندهای (ضمیمه D ، F ، H ، I و C + ) با نرخ انتقال 6.4 کیلوبیت بر ثانیه و پسوند های (ضمیمه E ، G ، H ، I و C + ) با نرخ انتقال 11.8 کیلوبیت در ثانیه به ترتیب برای کیفیت بدتر و بهتر گفتار کار می کنند.

G.729 با ویژگی های مختلف توسعه داده شده است که معمولاً به عنوان G.729a و G.729b تعیین می شوند:

G.729 :  این کدک اصلی است که از الگوریتمی با پیچیدگی بالا استفاده می کند.

G.729A  : این نسخه دارای پیچیدگی متوسطی است و با G.729 سازگار است. کیفیت صدای کمی پایین تری را فراهم می کند.

G.729B  :  این نسخه با جلوگیری از سکوت G.729 را گسترش می دهد و با نسخه های قبلی سازگار نیست.

G.729AB  : این نسخه با جلوگیری از سکوت G.729A را گسترش می دهد و فقط با G.729B سازگار است.

 G.729.1 یا دارای ضمیمه J : این نسخه با کدگذاری متغیر مقیاس پذیر با استفاده از لایه های سلسله مراتبی ،  G.729A و B را گسترش می دهد. این برنامه با استفاده از رمزگذاری تغییر یافته کسینوس گسسته (MDCT) از گفتار و صوت باند پهن پشتیبانی می کند.

کدک ها نقش بسیار مهمی در پیاده سازی سیستم تلفنی ویپ دارند. آشنایی با انواع کدک های VOIP شما برای راه اندازی یک سیستم تلفنی تحت شبکه با کیفیت صدای عالی کمک خواهد کرد. در پروژه هایی که پهنای باند اهمیت ویژه ای دارد ، انتخاب کدک ها بسیار مهم و موضوع تاثیر گذاری در کیفیت مکالمات شما در سیستم تلفنی خواهد بود. سیستم تلفنی های مختلفی از جمله استریسک ، ایزابل ، freepbx ا این کدک پشتیبانی می کنند. از اینجا می توانید با سایر Codec های ویپ نیز آشنا شوید.

امیدواریم مطالب این مقاله از مقالات VOIP سایت ویپ دان در رابطه با کدک های ویپ مورد توجه شما قرار گرفته باشه. جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات ما به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.❤️

کدک G.729