21
آوریل

DTMF چیست ؟

برای پاسخ به سوال DTMF چیست باید بدانیم این واژه برگرفته از عبارت Dual-tone multi-frequency بوده و یک سیستم سیگنالینگ مخابراتی است که با استفاده از باند فرکانس صدا از طریق خطوط تلفنی بین تجهیزات تلفنی و سایر وسایل ارتباطی و مراکز سوئیچینگ انجام می شود. DTMFبرای اولین بار در سیستم بل در ایالات متحده توسعه یافت و از سال 1963 با استفاده از علامت تجاری Touch-Tone برای استفاده در تلفن های دکمه ای شناخته شد.

سیستم Touch-Tone با استفاده از صفحه کلید تلفنی به تدریج جایگزین استفاده از شماره گیری چرخشی شد و به استاندارد صنعت تلفن ثابت و تلفن همراه تبدیل شده است. سیستم DTMF از مجموعه ای از هشت فرکانس صوتی که به صورت جفت منتقل می شوند ، برای نمایش 16 سیگنال استفاده می شود که با ده رقم ، حروف A تا D و نمادهای # و * نشان داده می شوند.

DTMF چیست

در تلفن IP هم ، سیگنال های DTMF می توانند به صورت زنگ های درون باند یا خارج از باند یا حتی به عنوان بخشی از پروتکل های سیگنالینگ ارسال شوند ، به شرطی که قالب انتخاب شده توسط فرستنده و گیرنده برابر باشد. صفحه کلید متداول دارای چهار ردیف و سه ستون است ، اما ستون چهارم برای برخی از برنامه ها وجود دارد. با فشار دادن یک کلید ، ترکیبی از فرکانس های سطر و ستون ارسال می شود. به عنوان مثال ، کلید 1 یک صدای کم 697 هرتز و یک صدای بلند 1209 هرتز را تولید می کند.

برخی از DTMF های پشتیبانی شده توسط استریسک :

SIP INFO

Inband

RFC2833/RFC4733(Inband)

مطالب برگرفته از سایت ویکی پدیا می باشد. امیدواریم مطالب این مقاله از مقالات ویپ ( VOIP ) سایت ویپ دان در رابطه باموضوع DTMF چیست مورد توجه شما قرار گرفته باشه. جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات ما به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.❤️

DTMF